nar

Narlar, kuraklık koşullarına direnç gösterir. Akdeniz ikliminin hakim olduğu, ekvator ile 40. enlemler arasında, bin metreye kadar yüksekliklerde yetişebilirler. -10°C'ye kadar olan soğuklara dayanıklıdır. Yıllık 500 mm yağış yeterlidir. Güneşi seven bir bitkidir ve yaz aylarında düzenli sulandığında verimliliği artar. Daha yağışlı bölgelerde mantar hastalıklarından kaynaklanan kök çürümeleriyle karşılaşabilirler.

Akdeniz havzasında binlerce yıldır yetiştirilen narın kökeninin İran olduğu düşünülmektedir. Afganistan ve Pakistan'dan Himalaya Dağları'na kadar geniş bir alanda yetişir. Gürcistan, Ermenistan ve Karadeniz'in doğu kıyılarında yabani nar bahçeleri bulunmaktadır. Nar yetiştiriciliği yapılan ülkeler arasında Türkiye, İran, Hindistan, Ermenistan ve Azerbaycan bulunmaktadır. Ayrıca, tarih öncesi dönemlerden beri Akdeniz ülkeleri ve Kafkaslar'da nar yetiştiriciliği yapılmaktadır. Latince adı Punica granatum, Fenike elması anlamına gelir ki bu da Fenikelilerin narı Akdeniz havzasında yaydığını göstermektedir. Nar, kurak iklimlerde yetişebildiğinden, Güneydoğu Asya'da, Malezya'da ve tropikal Afrika'da da yetiştirilir. İpekyolu ve deniz ticareti yoluyla Güney Çin'e ve Güneydoğu Asya'ya taşınan nar, bu bölgelerde de yetiştirilmektedir. 18. yüzyılda İspanyollar tarafından Latin Amerika ve Kaliforniya'ya da getirilen nar, 2000'li yıllardan itibaren Kaliforniya ve Arizona'da ticari bir ürün haline gelmiştir.

Türkiye'de yaygın olarak Ege ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yetiştirilen nar, özellikle Denizli ili Irlıganlı kasabasında büyük ölçüde üretilmektedir. Ayrıca, Irlıganlı'da yetiştirilen narlar, ihracat için en çok tercih edilenler arasındadır. Ayrıca, İspanya'nın güneyindeki tarihi bir şehir olan Granada, adını nar meyvesinden almıştır.

Nar içeriğinde potasyum, kalsiyum ve demir minerallerinin yanı sıra A, C vitamini ,K, B vitaminleri ve folik asit de bulunur. Yüksek polifenol içeriğinden de bahsetmek gerekir. Polifenoller ikincil bitki pigmentleridir. Nar antioksidan içeriği en yüksek meyveler arasında yer almaktadır.

Enjoy Trade Danışmanlık, topraksız tarım alanında uzmanlaşmış bir firma olarak, sağlıklı, kaliteli ve güvenilir ürünler sunma konusundaki hedeflerinden asla taviz vermeyen bir yaklaşımla ilerlemektedir.

Paketleme

KARTON KUTU 30X50X12

PLASTİK KASA 30X50X12

Enjoy Trade Danışmanlık, müşteri taleplerini karşılama ve memnuniyeti sağlama konusundaki önceliğini koruyarak, ürün gönderim sürecinde kaliteyi ön plana çıkarır.
Bu çerçevede, müşterilerine KARTON KUTU 30X50X12 veya PLASTİK KASA 30X50X12 gibi çeşitli paketleme seçenekleri sunar, böylece her bir müşteri ihtiyacına ve tercihine uygun bir gönderim yöntemi seçme özgürlüğüne sahip olur.

Sezon Bilgisi

OcakŞubatMartNisanMayısHaziranTemmuzAğustosEylülEkimKasımAralık
nar